TRASA

Za hranice Záhřebu

Chorvatská metropole je skvělou základnou pro jednodenní výlety

Východní Evropa se v itinerářích cestovatelů objevuje stále častěji. Chorvatskou metropoli, kde se staré jedinečně střetává s novým, by při tom rozhodně neměli vynechat. Záhřeb leží pouhé tři hodiny cesty od Jaderského pobřeží na úpatí pohoří Medvednica a představuje skvělou základnu pro jednodenní výlety.


Jezero Jarun

Pokud se vám tříhodinová cesta k moři zdá dlouhá, vyrazte z města jen kousek – k jezeru Jarun, dva kilometry dlouhé umělé vodní nádrži vybudované v roce 1987 pro Světové studentské hry. Zchlaďte se ve vodě nebo si vypůjčte šlapadlo, loďku či prkno na windsurfing. Voda není zrovna váš živel? Nedaleko najdete sportovní centrum, kde se za pěkného počasí scházejí lidé na skateboardech a kolečkových bruslích i cyklisté.

Oblázkovou pláž u většího jezera (Veliko Jezero) si oblíbily piknikující skupinky. Milovníci opalování se scházejí na pláži Malo Jarunsko Jezero na východní straně. Po západu slunce nemusíte chodit spát, v klubech a kavárnách na břehu tepe večerní život.

13 km
20 minut


Medvednica

Rozlehlý přírodní park Medvednica skrývá lyžařský resort a zimní sportovní středisko. Občerstvit se dá v útulných horských chatách. Hory jsou oblíbeným cílem turistů i cyklistů na horských kolech. Bukové lesy se v létě zahalí do tmavozeleného hávu a na podzim se pak vybarví působivými odstíny oranžové.

Na výpravě po lesních stezkách se nezapomeňte zastavit v jeskyni Veternica, která je v letním období přístupná návštěvníkům každý víkend. Určitě nevynechejte ani známý důl Zrinski, kde se kdysi těžilo stříbro a dnes tu během středověkých festivalů v Medvednici probíhají historické rekonstrukce.

16 km
25 minut


Samobor

Na západ od Záhřebu láká příjemným klimatem malebné městečko Samobor. Zaujme nejen barokní architekturou, ale také živou uměleckou scénou – tvoří zde malíři, sochaři i básníci.

Okouzlí vás rušná tržiště obklopená kopci, kde můžete nasávat atmosféru v některé ze zdejších kaváren. Ochutnejte kousek koláče kremšnite, místní speciality z listového těsta s vanilkovým krémem. Ty samoborské prý patří k nejlepším v celém Chorvatsku. Oblíbenou místní lahůdkou je také bermet, aromatické dezertní víno kořeněné pelyňkem.

27 km
35 minut


Karlovac

Půvabné „město čtyř řek“ bylo vystavěno v 16. století na půdorysu šesticípé hvězdy jako obranná pevnost proti Turkům. Rodící se turistické centrum láká živou kulturní scénou a nabídkou spousty aktivit. Vyzkoušet můžete paintball, výpravy do hor nebo relaxaci na městské pláži.

Ze čtyř řek si jistě vyberete podle svého vkusu. Divoká voda řeky Mrežnice je ideální ke splouvání na kánoích. Klidnější řeka Dobra nabízí projížďku na loďce nebo odpočinek na pikniku a řeky Kupa a Korana jsou zase oblíbeným cílem rybářů.

Místní se často žertem zmiňují ještě o páté řece. Teče v ní zdejší pivo a posedět večer u půllitru nebo dvou určitě není špatný nápad. Donedávna bylo vaření piva Karlovačko pro Karlovac dokonce hlavním zdrojem příjmů.

53 km
45 minut


Lublaň, Slovinsko

Slovinsko leží na západ od Záhřebu a jeho metropole Lublaň je živé barokní město. Jedno z nejmenších hlavních měst v Evropě má jako domov studentů, umělců a pouličních performerů mladistvou atmosféru. Milovníkům kultury se tu nabízí nesčetně muzeí a galerií. Na město a malebné mosty přes řeku Lublanici shlíží středověký hrad.

Jedinečný zážitek získáte na návštěvě autonomní kolonie Metelkova City, která je centrem lublaňské alternativní kultury.

143 km
1 hodina 40 minut

 

ZÁHŘEB