Za hranice Prahy

Navštivte lázeňské město a kapli plnou kostí.


Jako jedno z historických center Evropy zažila Praha za posledních tisíc let výrazné kulturní zvraty. Díky těmto změnám dnes tvoří fascinující cíl, který pro většinu turistů z celého světa patří mezi pět míst, jež v Evropě nemohou vynechat. Až se tohoto jedinečného města nabažíte, můžete se odsud vydat na zajímavý jednodenní výlet.

St. Barbara's church in Kutná Hora
 • Karlštejn

  32 km

  Vesnička Karlštejn proslula nádherným, mimořádně oblíbeným hradem. Téměř před 900 lety ho nechal vybudovat Karel IV., český král a nositel hrdého titulu císaře Svaté říše římské. Hrad je pro takovou šlechtu víc než vhodný: na městečko pod sebou shlíží z vysokého ostrohu a pyšní se mimo jiné zvláštním systémem zásobování pitnou vodou, který býval pečlivě střeženým státním tajemstvím. Nedaleká přírodní rezervace Český kras nabízí možnost toulat se po pěších stezkách v klidu lesa.
 • Kostnice Sedlec

  82 km

  Kaple vyzdobená kostmi víc než 70 000 lidí nejspíš zní jako dějiště hororového filmu, přesně takové místo však najdete pod kostelem Všech svatých v Sedlci. Z kosterních pozůstatků našich dávných předků tady vznikly lustry, erby a další ornamentální výzdoba. Kosti zabírají veškerý prostor děsivého sklepení pod svatostánkem. Místo je oblíbenou turistickou atrakcí. Na dohled od kostnice se nachází velkolepá katedrála Nanebevzetí Panny Marie a sv. Jana Křtitele.

  Sousední město Kutná Hora je známé nádherným chrámem svaté Barbory. Tento pozdně gotický římskokatolický chrám patří spolu s gotickou katedrálou Nanebevzetí Panny Marie mezi památky zapsané na seznam světového dědictví UNESCO. Oba kostely jsou působivou připomínkou různorodých vlivů, které v posledním tisíciletí utvářely Evropu. Tato místa, kde se víra velkolepě střetává s architekturou, bezpochyby stojí za návštěvu.

 • Karlovy Vary

  127 km

  Město poseté pestrobarevnými domy ležící na řece s teplou vodou, kde tryskají léčivé prameny, je dokonalým místem pro oddech od hektické Prahy. Projděte se po nejoblíbenějším českém lázeňském městě a pak ponořte unavené nohy do horké koupele. Připojíte se tak k tradici, která trvá už přes 650 let.

  Nenáročný výstup vás pak dovede na kouzelně pojmenovaný Vrch přátelství, odkud si můžete prohlédnout celé město z rozhledny Diana. Můžete také nasednout na lanovku, kterou se nahoru dostanete zhruba za tři minuty. Za jasného dne je z vrcholu rozhledny vidět víc než 65 kilometrů do kraje.

 • Brno

  208 km

  Brno, druhé za metropolí co do velikosti i počtu obyvatel, je tišším, ale o to svéráznějším sourozencem Prahy.

  V moravském centru se mísí moderní a tradiční architektura a na turistu čekají četné historické budovy. Divadlo Reduta, kde se kdysi představil i Wolfgang Amadeus Mozart se svou sestrou, je nejstarší ve střední Evropě.

  V Brně je spousta vyhlášených restaurací. Dejte si třeba oblíbené pečené vepřové se zelím a knedlíky. Zapijte ho zdejším lahodným vínem. Právě na Moravě se nachází přes 90 % vinic v zemi.

 • Olomouc

  280 km

  Olomouc je šesté největší město v České republice a skrývá některé z nejzachovalejších historických památek mimo Prahu.

  Objevíte tu barokní sloupy, gotické věže, bývalý protijaderný bunkr pro „elitu města“ nebo katedrálu spojenou s králem Václavovi III., který zde byl zavražděn před víc než sedmi sty lety.

  Při procházce městem možná narazíte na šest barokních kašen, které zdobí starobylé římské motivy, nebo na sloup svaté Trojice, postavený v 18. století a zařazený na seznam světového dědictví UNESCO.